وب‌سایت «مشق نو» با گرایش اصلاح‌طلبانه و رویکردی تحلیلی فعالیت خود را از آذرماه ۱۳۹۷ آغاز کرده است. شورای سیاست‌گذاری و نویسندگان «مشق نو» تلاش دارند، در یادداشت‌ها، مقالات و گفت‌و‌گوهای خود، نگاهی نظری با جنبه‌های آموزشی را مدنظر قرار دهند.

 • «مشق نو» قائل به رویکردی تحلیلی می‌باشد و جایگاه خود را فراتر از پرداختن به مسائل روز تعریف کرده است. از این رو، اخبار و رویدادهای جاری را بر مبنای وجوه تحلیلی و نظری آن‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد.

 • «مشق نو» عمده توجه خود را به سیاست داخلی ایران معطوف داشته است و سایر رویدادها را با توجه به این مقوله مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

 • «مشق نو» قائل به گفت‌وگو و تبادل نظر میان تمامی دکترین و ایدئولوژی‌های موجود است. بنابراین، نویسندگان هر یک براساس دستگاه فکری-تحلیلی خود نظرات و ایده‌هایشان را منتشر خواهند کرد.

 


ما معتقدیم،

 • ایران سرزمین کثرت است. جامعه ایران در برگیرنده‌ی کثرت هویت‌های اجتماعی، اعتقادی و سیاسی و قومی است و اعضای همه گروه‌های هویتیِ سیاسی و اجتماعی، شهروندان برابرحقوق ایران محسوب می‌شوند. همه این گروه‌ها، به‌شرط پایبندی به قواعد رقابت قانونیِ سیاسی یا پیگیری مطالبات اجتماعی، بدون توسل به خشونت، حق تشکل و بیان خواسته‌هایشان را در قالب نهادهای نمایندگی جمعی، صنفی، رسانه‌ها و گروه‌های سیاسی نماینده خود دارند.

 • قوانین ناظر بر عرصه عمومی سیاسی ساخته انسان‌هاست و به اشکال غیر خشونت‌بار و از طریق فرایند‌های قانون‌گذاری مردم‌سالارانه قابل اصلاح و تغییر است.

 • خواست‌های واقعی گروه‌های اجتماعی مختلف از طریق متشکل شدن آنها در  نهادهای نمایندگی جمعی، از قبیل اتحادیه‌های صنفی و شغلی، رسانه‌های مستقل از قدرت سیاسی یا جنبش‌های اجتماعی امکان تبلور می‌یابد. نمایندگان واقعی این گروه‌های اجتماعی مختلف نیز فقط از طریق فرایندهای انتخاب دموکراتیک قابل برگزیده شدن هستند.

 • هیچ گفتمان واحدی به‌تنهایی قادر به نمایندگی و بازنمایی این کثرت علائق نیست. عرصه عمومی سیاسی محل تعامل، رقابت و بده‌ بستان گفتمان‌های رقیب و عرصه ظهور ائتلاف‌ها و رقابت سیاسی است.

 • مشروعیت نظام سیاسی وابسته به منصفانه بودن قواعد حضور و رقابتِ برابر همه نیروهای نماینده‌ی کثرت جامعه ایرانی در عرصه عمومی سیاسی و فقدان قواعد محدود‌کننده‌ی حقوق مصرح در میثاق سیاسی فعلی ما، یعنی قانون اساسی، است.

 • جنبش ملی شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ و جنبش اصلاح‌طلبی دهه‌های اخیر در ادامه انقلاب مشروطیت ایران بوده‌اند. مضامین اصلی پروژه‌ی مشروطیت تفکیک قوای سه‌گانه، حق انحصاری پارلمان در حوزه قانون‌گذاری و نظارت نمایندگان مردم بر قدرت اجرایی و نیز حل‌‌و‌فصل ستیزه‌های اجتماعی، آزادی‌خواهی، عدالت‌خواهی و پذیرش انتخابات به‌عنوان مکانیسم حضور نمایندگان کثرت علائق جامعه ایران در فرایندهای قانون‌گذاری، است. به همین معانی اصلاح‌طلب هستیم و با دو مدل حکومتی دیگر یعنی تمرکز قدرت در خاندان یا گروه‌های خاصِ متکی به‌ حقوق ویژه‌ی موروثی یا غیر آن، و انواع دیکتاتوری طبقاتی و تصرف دولت با استفاده از خشونت مخالفیم.

 • جملگی استراتژی‌های تغییر رژیم و همه اسباب و وسایل آن از قبیل تحریم اقتصادی، عملیات خرابکاری مخفی علیه تاسیسات زیربنایی کشور، ترور دانشمندان، جنگ روانی در مورد حمله نظامی، انزوای دیپلماتیک ایران و جنگ سایبری مردود هستند. همچنین تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا را متوجه معیشت و بهروزی مردم ایران می‌دانیم و می‌پنداریم هدف نهایی این تحریم‌ها تضعیف قدرت ملی در ایران و تحمیل جنگ بر آن است.

 • لازم است حق همه جریان‌های سیاسی در مجموعه اصلاح‌طلبی و بیرون از آن را محترم بشماریم. به‌علاوه در ترویج قرائت خاص خود از تاریخ و هویت سیاسی اصلاح‌طلبی، در بازخوانی انتقادی جنبش اصلاح‌طلبی و بازنگری اصلاح‌طلبی واقعا موجود، بر عدالت اجتماعی و مبارزه با فقر و صنعت‌زدایی و ضعیف شدن گروه‌های تولید کننده تاکید داریم. مهم‌ترین نقد ما بر اصلاح‌طلبی، چنانکه تاکنون بوده است، متوجه غفلت از مسأله نمایندگی اجتماعی و پیوند اندام‌وار با نیروهای اجتماعی و به‌طور مشخص تولیدکنندگان صنعتی، کارگران، معلمان‌، و سایر گروه‌های بزرگ مزد و حقوق بگیر است.

 • ایران بخشی از نظام اقتصادی و سیاسی منطقه خلیج فارس، آسیای میانه و قفقاز و آسیای غربی است. از این رو طرفدار روابط اقتصادی و سیاسی متعادل با تمامی کشورهای این حوزه و تنش‌زدایی با قدرت‌‌های فرامنطقه‌ای و حل و فصل همه مناقشات منطقه‌ای از طریق راه‌های سیاسی، یعنی آتش بس در جنگ‌های موجود و شروع مذاکرات صلح و تدوین میثاق‌های سیاسی مردم‌سالارانه و شکل‌گیری نظام‌های پذیرنده کثرت و تنوع اجتماعی، هستیم.

شورای سیاست‌گذاری «مشق نو»


کانال‌های ارتباطی «مشق نو»:

پست الکترونیکی: mashghenow@gmail.com

تلگرام: t.me/mashghenowofficial

توئیتر: mashghenowoff